Čo obsahuje Naša Kaša a prečo

Jednoduchosť v stravovaní a návrat k prírode môže byť strategickým liekom. Stále mnoho ľudí – aj neceliatikov sa prikláňa k myšlienke úplne odstrániť lepok zo stravy. Prvé lastovičky v podobe návratu zabudnutých obilnín sú pohánka, amarant a pšeno. Keď k nim pridáme ďalšie plody prírody, ako slnečnicové, tekvicové a chia semienka, sušené jablká, ananás a tiež mandle, vznikne veľmi hodnotná forma raňajok, ktorá splní predstavy o výdatnom, zdravom a energetickom jedle.

Raňajková kaša

  • Pohánka - zdravá pochúťka pohanov

    Pohánka sa neradí medzi obilniny. Jej olúpané semená sa síce štruktúrou i chemickými vlastnosťami podobajú na cereálie, no pohánka je rastlinou z čeľade stavikrvovitých a príbuzná je napríklad s rebarborou či šťavelom. Kedysi sa o nej hovorilo ako o obilí chudobných, zataľ čo dnes ju môžeme smelo zaradiť ku potravinovým klenotom. Je prirodzene bezlepková, čím sa stáva neoceniteľnou súčasťou stravy celiatikov a je vhodná aj pre úplne malé deti. Obsahuje vzácny flavonoid rutín, ktorý chráni vitamín C pred oxidáciou a zvyšuje jeho efektivitu. Zvyšuje pružnosť krvných ciev a pomáha regulovať zrážanlivosť krvi. Pomáha taktiež regulovať cholesterol v krvi, je ľahko stráviteľná, pri trávení zásadotvorná a obsahuje veľa vlákniny. Kanadskí výskumníci získali nové dôkazy o priaznivom pôsobení pohánky na diabetes, pričom preukázateľne znižuje glukózu v krvi o 12-19%.

  • Amarant - jednotka medzi obilninami

    Rastlina amarant pochádza z Južnej Ameriky. U nás je známa pod názvom láskavec - odroda pestovaná ako okrasná rastlina. Amarant pestovali už starí Aztéci, Inkovia a Mayovia ako svoju základnú potravinu, ktorú nazývali "svätým zrnom" a používali ju prírodní liečitelia pri svojich rituálnych obradoch. Najvzácnejšie pre nich bolo zrno, ktoré sa dalo skladovať celoročne. U nás je známa hlavne amarantová múka, ktorá neobsahuje lepok a tiež ju môžu užívať celiatici. Amarant sa vyznačuje mimoriadnym obsahom a kvalitou bielkovín. Obsahuje aminokyselinu lyzínu (ktorá má dôležitý vplyv na duševný rozvoj predovšetkým detí) a to hneď 3 krát viac než ostatné obilniny. Pre svoj obsah vlákniny a minerálnych látok patrí amarant medzi najvýživnejšie rastliny na svete. Pre celkom zdravých ľudí, ktorí môžu lepok má význam aspoň čiastočne touto múkou nahrádzať pšeničnú múku a to najmä pre vysoké nutričné hodnoty amarantu. Pri vytvorení zmesi amarantu s pšenicou, alebo ryžou tvorí vyváženú zmes, ktorá odpovedá zloženiu proteínu vaječného bielku a je vhodná pre športovcov, ťažko pracujúcich, pacientov v rekonvalescencii. Je vhodná i pre vegetariánov a vegánov kvôli dodaniu kvalitných bielkovín.

  • Pšeno - malá čistička organizmu

    Pšeno je –stručne povedané -vylúpané proso, získava sa teda odstránením pliev zo zŕn prosa. Výsledkom sú drobné žlté zrniečka. Je taktiež bezlepková obilnina. Pšeno síce zaraďujeme medzi obilniny, ale úplne výnimočné postavenie medzi nimi má tým, že je to spolu s amarantom zásaditá obilnina. Ak ste sa teda pod vplyvom čohokoľvek rozhodli napríklad naštartovať svoje chudnutie „odkyslením“ organizmu, pšeno by na vašom jedálnom lístku chýbať nemalo. Svojou nutričnou hodnotou sa vyrovnáva ovseným vločkám. 100 gramov pšena obsahuje 4 gramy vlákniny, 12 gramov bielkovín, 7 gramov „dobrých“ tukov a 68 gramov sacharidov. Z minerálnych látok, ktoré obsahuje je to predovšetkým železo, ale aj fosfor, horčík a draslík, z vitamínov predovšetkým tie zo skupiny B.

  • CHIA? Vaša energia

    Potrebujete si doplniť telo energiou? Alebo zvýšiť koncentráciu? Prípadne zhodiť zopár kíl a nemať pritom pocit hladu? Chia semiačka sú na to ako stvorené. Chia pomáha udržiavať energiu počas celého dňa. Poskytuje tiež živiny a ponúka viacero zdravotných benefitov, ako je napr. budovanie tenkých svalových vlákien, podporovanie zdravia kardiovaskulárneho systému a stabilizáciu hladiny cukru v krvi. Zoznam týchto výhod pokračuje ešte ďalej. Neobsahuje syntetické pesticídy, herbicídy a iné „ídy“.. Chia spomaľuje vplyv cukrov na tráviaci systém, ak sa konzumuje súčasne s cukrami. Chia gél vytvára fyzickú bariéru medzi sacharidmi a tráviacimi enzýmami, ktoré ich rozkladajú, čo spomaľuje premenu sacharidov na jednoduché cukry. Čo znamená, že energia z potravy sa uvoľňuje postupne a vedie k lepšiemu využitiu energie. To je jednoznačne veľkým prínosom aj pre diabetikov. Môžeme kombinovať Chia sa sladkou chuťou, ako je napríklad ovocná šťava a mať vyváženú hladinu cukrov v tele. Pôvodní Američania žijúci na území dnešného Mexika a na juhozápade dnešných Spojených štátov, jedli tieto semienka už stáročia pred prvým príchodom Európanov na ich kontinent. Chia bola pestovaná už starými Aztékmi, kultúrou Mayov a ostatnými pôvodnými obyvateľmi Ameriky. Vo väčšine týchto kultúr bola Chia výnimočným jedlom a bola označovaná ako posvätná. Konzumovali ju pre získanie väčšej energie bežci, bojovníci alebo atléti. Je zaujímavé, že Chia bola znovu objavená až po 500 rokoch.. A my máme teraz šancu opäť využívať jej unikátne zloženie a silu. Je v podstate ideálnou potravinou pre každého, samozrejme ako doplnok stravovania. Je ľahko použiteľná. A je výbornou čerstvou surovinou pre rôzne mixované nápoje alebo pečené jedlá, ktoré môžu byť pripravované na stovky spôsobov. Chia vytvára v kombinácii s tekutinou špecifický výživný gél alebo tzv. energizujúci super šejk, ktorý je jedlom sám o sebe!

  • Semienka slnka

    Slnečnicové semienka obsahujú vitamín E, ktorý sa stará o produkciu červených krviniek, podporuje krvný obeh a znižuje riziko výskytu srdcovo-cievnych ochorení. Slnečnicové semienka sú zásobárňou vitamínov skupiny B (hlavne B1 a B5), ktoré sú zodpovedné za správnu funkciu nervovej sústavy. Nedostatok vitamínu B1 spôsobuje zápalové reakcie organizmu na kĺboch či svaloch, pričom nízka hladina vitamínu B5 zapríčiňuje bolesti hlavy, nevoľnosť či poruchy spánku. Okrem vitamínov obsahujú obsahujú vysoký podiel vápnika, ale aj ostatné minerálne látky ako mangán, horčík, selén, meď, fosfor či železo. V semienkach slnečnice sú aj esenciálne mastné kyseliny, bielkoviny, kyselina linolová a celý rad antioxidantov. Účinky: • podpora budovania svalovej hmoty; • protizápalové a protirakovinové pôsobenie. • pozitívny vplyv na pokožku, vlasy a nechty; • zníženie rizika výskytu kardiovaskulárnych ochorení (zníženie hladiny cholesterolu v krvi či krvného tlaku); • upokojenie nervov (odbúravanie stresu a depresií);

  • Tekvicové semienka

    Semienka tekvice majú tmavozelenú farbu, sú ploché a asi 1 cm veľké. Takéto semienka sa bežne objavujú predovšetkým v predajniach zdravej výživy, ale aj inde. V tejto dobe sú už zbavené tvrdšieho svetlého obalu, v ktorom sú uprostred tekvice uložené. Pod tenkou zelenou šupkou je svetlá dužina. Semienka majú špecifickú, orieškovo sladkastú chuť. Zinok, ktorý semienka obsahujú je veľmi účinný aj pri prevencii proti chrípke. Semienka sú ďalej bohaté na horčík, mangán, meď a železo. Priaznivý je aj obsah vitamínov skupiny B (okrem B12), vrátane B17, ktorý má protinádorový efekt. Charakteristickou látkou pre čeľaď cucurbitaceae je tiež Cucurbitin. Táto aminokyselina má silné protiparazitické účinky a môže paralyzovať črevné cudzopasníky (pásomnice, škrkavky). V tekvicových semenách nájdeme tiež veľmi hodnotné tuky, esenciálne mastné kyseliny skupín Omega 3 aj Omega 6, celú škálu aminokyselín a asi štvrtinu obsahu tvoria proteíny. Semená sú jedným z najbohatších zdrojov aminokyseliny tryptofanu, ktorej zastúpenie vo výžive väčšiny ľudí je dosť nízke, pretože táto aminokyselina je obzvlášť citlivá na tepelné spracovanie. Má pritom priamy vplyv na hladinu serotonínu, stimuluje jeho vyplavovanie v mozgu, čím môže priaznivo ovplyvniť náladu alebo depresiu. Skrátka, tekvicové semienka sú veľmi hodnotnou lahôdkou z rastlinnej ríše a nadmieru prínosnou zložkou nášho jedálnička.

  • Sušený ananás

    V sladkom tropickom ovocí s nízkou energetickou hodnotou – 175 kJ/100 g – nájdete množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov, ktoré majú pozitívny vplyv na vaše zdravie. Z vitamínov sa v dužine hojne vyskytuje provitamín A, vitamíny skupiny B, najmä tiamín, riboflavín a kyselina listová, vitamín C a biotín, čiže vitamín H. Biotín je známy svojím priaznivým vplyvom na pokožku, vlasy a nechty. Za najcennejšiu látku sa považuje bromelaín – enzým, ktorý zlepšuje trávenie bielkovín, rozpúšťa krvné zrazeniny a má aj protizápalové účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe artritídy a pri infekciách močových ciest.

  • Sušené jablká

    Svojím obsahom prospešných látok majú ozdravujúci účinok na organizmus. Sú spracované šetrným spôsobom, takže sú v nich zachované vitamíny a minerálie (najmä vitamín C a draslík). Sušením sa obsah živín koncentruje, čím sa dosiahne z hľadiska výživy ich najvyššia možná kvalita. Sušené jablká napomáhajú k prevencii mnohých civilizačných ochorení, znižujú hladinu cholesterolu a glukózy v krvi, odvádzajú škodliviny z tela, podporujú odolnosť proti chorobám. Obsah pektínov optimalizuje trávenie, prečisťuje organizmus.

  • Mandle - na živiny najbohatšie orechy

    Mandle sú prírodným zdrojom výživy a vhodnou náhradou za sladkosti a ťažké jedlá (sú tiež vhodné na konzumovanie medzi jedlami alebo v rámci hlavného jedla). Uspokojujú hlad a predstavujú dennú dávku vitamínu E, sú bohaté na vlákninu, vitamíny a minerály. Zdravotný stav má so sexualitou často mnoho spoločného. Ak nie ste na tom zdravotne dobre, určite sa to odzrkadlí aj na vašom sexuálnom živote. Mnohé sa však dá ovplyvniť stravovacími návykmi. Ak si chcete zlepšiť imunitu, preventívne pôsobiť proti bežným jesenným a zimným ochoreniam a pritom zároveň zlepšiť aj svoje libido, pridajte si do svojho jedálnička mandle. A nezabudnite ich dopriať aj svojmu partnerovi, nezostanete bez odmeny. V mandliach sa totiž nachádza veľké množstvo aminokyseliny, ktorá sa nazýva arginín. Táto aminokyselina podporuje krvný obeh a napomáha uvoľniť krvné cievy. Na mandle však nedajú vedci dopustiť a tvrdia, že prírodné mandle a dostatok pohybu sú pre zdravú funkciu pohlavných orgánov to naj. O tom, že pohyb je azda najlepším stimulantom všetkých procesov, vrátane ľudskej sexuality, už pochýb nie je. Odborníci tvrdia, že nielen ženy, ale i muži by sa mali zamerať na precvičovanie svalov spodnej časti brucha, svalov panvového dna a na celkové odstránenie tuku z brušnej oblasti, vrátane zníženia cholesterolu v krvi. Okrem pohybu nám v tom výdatne pomôžu aj spomínané mandle.

Proteínová FIT

  • Bezlepkové vločky BIO ovsené

    sú pripravené z kvalitného ovsa. Ich výroba je prísne kontrolovaná, aby nedochádzalo k žiadnej kontaminácii a poškodeniu zloženia výrobku. Bezlepkové vločky BIO ovsené nie sú zdrojom gluténu a preto ich ocenia najmä ľudia s bezlepkovou diétou. Sú vhodné na prípravu plnohodnotných raňajok alebo desiatej. Odporúčajú sa kombinovať s mliekom, jogurtom a výborne zasýtia vďaka vláknine s  množstvom vitamínov a minerálov.

  • Srvátkový proteínový koncentrát 80

    Srvátkový Whey proteín je najpopulárnejším a najpredávanejším typom proteínu, ktorý je dobre stráviteľný a vstrebateľný. Má veľmi vysokú biologickú hodnotu a podiel aminokyselín s rozvetveným reťazcom (BCAA), leucín, izoleucín a valín. Môže sa tiež pochváliť radom vitamínov a minerálov. Srvátka tvorí približne 20% bielkovín mlieka a je vedľajším produktom pri výrobe syra. Následne je spracovaná a podľa spôsobu spracovania sa delí na srvátkový koncentrát, izolát a hydrolyzát.

  • Sušené GOJI

    Kustovnica čínska alias GOJI je ker, ktorý dorastá do výšky asi dva metre, a jej plody sa podobajú na šípky – sú červené, oválne a dlhé asi 2,5 centimetra. Chuť majú ako brusnice alebo sušené hrozienka. Pri kontakte čerstvých plodov goji s pokožkou, dochádza k jej sčerneniu. Preto sa goji nezbiera ručne, ale plody sa s kríkov striasajú na plachty, a potom sa v tieni sušia. Umelé dosušovanie nie je prípustné, tak ako žiadne pridávanie nejakých konzervačných prostriedkov alebo chemikálií! Je to doslova vitamínová bomba! Obsahuje totiž osemnásť rôznych aminokyselín, vlákninu a dvadsaťjeden stopových prvkov ako vápnik, selén, železo, fosfor a ďalšie. Goji má dokonca najviac karotenoidov – čo je žlté až oranžové farbivo rozpustné v tukoch, zo všetkých známych rastlín na našej planéte. Goji obsahuje viac vitamínu C než pomaranče, a tiež má v sebe vitamíny B1, B2 a E. A to nie je všetko. Čínske ovocie je bohaté aj na antioxidanty, ktoré neutralizujú voľné radikály, ktoré zapríčiňujú starnutie organizmu a napomáhajú vzniku rakovinových buniek. Goji je skutočne elixírom života.

Večerná kaša RELAX

  • Pohánka v BIO kvalite

    Pohánka sa neradí medzi obilniny. Jej olúpané semená sa síce štruktúrou i chemickými vlastnosťami podobajú na cereálie, no pohánka je rastlinou z čeľade stavikrvovitých a príbuzná je napríklad s rebarborou či šťavelom. Kedysi sa o nej hovorilo ako o obilí chudobných, zataľ čo dnes ju môžeme smelo zaradiť ku potravinovým klenotom. Je prirodzene bezlepková, čím sa stáva neoceniteľnou súčasťou stravy celiatikov a je vhodná aj pre úplne malé deti. Obsahuje vzácny flavonoid rutín, ktorý chráni vitamín C pred oxidáciou a zvyšuje jeho efektivitu. Zvyšuje pružnosť krvných ciev a pomáha regulovať zrážanlivosť krvi. Pomáha taktiež regulovať cholesterol v krvi, je ľahko stráviteľná, pri trávení zásadotvorná a obsahuje veľa vlákniny. Kanadskí výskumníci získali nové dôkazy o priaznivom pôsobení pohánky na diabetes, pričom preukázateľne znižuje glukózu v krvi o 12-19%.

  • Ryža

    Ryža pochádza z tropickej a subtropickej južnej a juhovýchodnej Ázie a Afriky. Pestovala sa už pred 9 tisíc rokmi. Dnes existuje asi 8 tisíc druhov ryže, líšia sa najmä spôsobom pestovania. Z nížin, kde je pôda výživná a má veľký objem vody pochádzajú veľké objemné zrnká, ktoré majú chuť a vôňu. Ryža pestovaná vysoko v horách je útlejšia a má hustejšie jadro s chuťovými prímesami, aké sa v nížinnej ryži nevyskytujú. Ryža sa zaraďuje medzi nizkotučné potraviny, obsahuje vitamín B1, ktorý ochranne pôsobí na srdcový sval a nervové tkanivo, zlepšuje trávenie. Jeho nedostatok spolupôsobí na zníženie výkonnosti, zvyšuje unaviteľnosť a citlivosť svalstva, stupňuje bolesť, nechutenstvo, nespavosť, či bolesti hlavy. Ryža je zároveň významným zdrojom horčíka, no počas jej tepelného spracovania stráca až 83%. Je nevyhnutný na aktiváciu mnohých enzýmov-napríklad serotonínu, čiže hormónu šťastia a na úpravu rovnováhy vnútorného prostredia organizmu. Posiluje tiež imunitu a periférny a centrálny nervový systém. Hoci patrí medzi nízkotučné potraviny, jej spracovanie v tráviacom trakte organizmu chvíľu trvá. Už 150 gramov varenej ryže zostáva v žalúdku 3-4 hodiny, preto sa po jej konzumácii cítime dlhšie sýti.

  • Sušené marhule

    Toto ovocie kombinuje skvelú chuť s blahodárnymi účinkami pre zdravie človeka Marhuľky pomáhajú spomaľovať stárnutie organizmu,obsahujú celú radu látok (antioxidantov) ktoré bojujú s voľnými radikálmi. Tie nenapádajú bunky a predžujú ich život.Posilňujú vlasy, pokožku a nehty. Obsahujú veľa kyseliny listovej a kyseliny pantoténovej ktoré tie pomáhajú spomaľovať stárnutie. Zlepšujú zrak a sú prospešné pre oči. Zrak a oči máme iba jedni, tak si treba udržať ich čo najlepšie a najdlhšie. Vitamín A obsiahnutý v marhule pozitívne účinkuje pre zdravie očí. Marhule sa odporúčajú v prípade suchých spojoviek, pri ich chronickom podráždení alebo svrbenie, strate ostrosti zraku v dôsledku atrofie šošoviek a pri šeroslepote. Posilňujú imunitu chránia pred nachladnutím. Tiež pomáhajú telu bojovať proti infekcii. Čo sa týka krvného obrazu, tak sú tiež nápomocné: znižujú hladinu krvného cholesterolu liečia srdce a cievy podporujú tiež krvotvorbu (pomáhajú pri liečbe chudokrvnosti ) znižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu. Ovocie je zásaditej povahy, čiže bráni prekyseleniu organizmu, alebo pomáha sa dostať z tohto stavu . Pomáhajú aj nervom a nervovej sústave, odporúčajú sa konzumovať pri únave , depresii, nervozite, a zníženej chuti do jedla. Je to vďaka veľkému množstvu minerálov. Marhule sú skvelá prevencia pred zápchou, hlavne ak sa skonzumujú na raňajky, pretože majú dostatok vlákniny a očistne pôsobia na hrubé črevo, sú skvelou prevenciou proti rakovine hrubého čreva.